اخبار

آخرین اخبار بیمارستان

تمرینات ورزشی پس از جراحی پستان

Post with Slider

این تمرینات ورزشی در دو سطح انجام می شود:

سطح اول به صورت شخصی و سطح دوم را با نظارت پزشك معالجتان می توانید شروع نمایید ...

سطح اول تمرینات

این ورزش ها را هنگامی كه به صورت خوابیده در تخت و یا نشسته در صندلی هستید انجام دهید و بهتر است در مواقع غیر تمرین دست خود را روی یك بالش قرار دهید. تمرینات زیر بایستی به آرامی و با آهنگ منظمی انجام شود.

 

A.  تمرینات دست:

دست را به آرامی مشت كرده و سپس آن را باز كنید.

B. تمرینات مچ:

آرنج را روی یك بالش به حالت استراحت قرار دهید سپس مچ دست را به طرف جلو و عقب حركت دهید.

C. تمرینات آرنج:

آرنج را از جلو خم و آن را به شانه نزدیك نموده سپس صاف كنید.

 

سطح دوم تمرینات

این مرحله از تمرینات را با اجازه پزشك معالجتان شروع كنید در ابتدا ممكن است احساس ناراحتی یا درد در شروع تمرین داشته باشید در این صورت بایستی تمرین را با انجام حركات كششی نسج نرم در محدوده تحمل درد، به نحوی كه شانه نرم شود انجام دهید. در صورت درد شدید نه تنها اصرارری بر ادامه كار نداشته باشید بلكه تمرین را متوقف كرده و سپس بعد از گذشت چند ساعت آن را به آرامی از سر بگیرید. برای بهبودی حركات بازو می توان از دست برای شانه كردن موها و لباس پوشیدن، آرایش كردن و برداشتن اشیای سبك كمك گرفت.

نكته:

تمرینات مرحله اول و دوم  A – B – C - D - E – F – G   را هر كدام ده بار و حداقل 4 بار در روز انجام دهید و در صورت افزایش توانایی فیزیكی و انجام كارها با دست نیازی به تداوم آنها نیست.

D. دست ها را در جلوی سینه در حالیكه آرنج به سمت داخل هستند به هم قفل كنید.

E. از دست قوی تر میتوان برای بالا آوردن دست سمت جراحی شده كمك گرفت و آن را تا حدودی كه احساس كشیدگی و ناراحتی ایجاد نگردد بالا آورده سپس سعی شود آرنج ها را به طرف جلو به حالت مستقیم در آورده و دست ها در بالای سر قرار داده در این حالت بایستی كمر كاملا صاف و سر به طرف بالا باشد دوباره به طرف سینه برگردید و حركات را تكرار و ادامه دهید تا دستها را در بالای سر قرار دهید.

توجه:

هرگز روی دست عمل شده نخوابید.

F. دست ها را در جلوی سینه به هم قفل كنید در حالیكه آرنج ها به پهلو چسبیده اند. با استفاده از دست قوی تر به آرامی دست ها را بالا آورده و بر روی سر قرار داده و به آرامی و آهستگی را به هم نزدیك كنید و سپس آرنج ها را به عقب بكشید. ابتدا در مراحل اولیه انجام این ورزش ها در حالت دراز كش راحت تر است.

G. در حالیكه سر صاف و به طرف جلو است دست را در پشت گردن بهم وصل كنید در حالیكه تا 5 می شمارید به همین وضعیت بمانید و سعی كنید از خم كردن بالا تنه اجتناب كنید.

توجه: از بازوی عمل شده، كنترل فشار خون، خون گیری و تزریقات انجام نشود.

در صورت بروز تورم یا سنگینی در بازو آن را در سطح شانه ها استراحت دهید و در  صورت ناراحتی شدید در بازو و یا تورم و قرمزی و یا علائم عفونت، فورا به پزشك معالج مراجعه كنید و از بلند كردن وسایل سنگین اجتانب كنید. از آویزان بودن دست عمل شده به مدت طولانی و آویزان كردن كیف روی شانه مزبورخودداری كنید.

H.در حالت ایستاده در حالیكه به دیوار نگاه می كنید كاملا جلو و رو به دیوار بایستید و هر دو دست را با هم حركت دهید دست ها را با كمك انگشتان به سمت بالا بكشید سعی كنید دست ها را به طرفین سر سر چسبیده باشند سپس به آهستگی دست ها را با كمك انگشتان پایین ‹ورده و استراحت دهید با علامت گذاری روی دیوار میزان پیشرفت خود را مقایسه كنید، این حركت را حداقل یكبار در روز و ترجیحا بعد از تمرینات C & D  اجرا كنید.

توجه: بعضی از بیماران نبایستی پس از جراحی اقدام به حركت دادن هر دو دست و شانه نمایند.

بعضی دیگر مطابق صلاحدید پز شك معالجشان می توانند تمرینات موصوف را بلافاصله بعد از جراحی از سر بگیرند.

چنانچه به فیزیوتراپ مراجعه می كنید در  خصوص تمرینات این دفترچه با او مشورت كنید. از ایجاد زخم، خراش، گزش، حشرات و آفتاب  زدگی در دست عمل شده اجتناب كنید و از كوتاه كردن زیاد ناخن ها و مانیكور كردن آنها بپرهیزید و به هنگام خیاطی از انگشت دانه استفاده كنید.

چرخاندن طناب

یك طناب سبك را به دستیگیره در ببندید و روبروی در  بایستید و سر آزاد طناب را در دست طرفی كه عمل شده است بگیرید و دست دیگر را روی لگن قرار دهید.

آرنج دستی كه طناب را گرفته است راست كنید و طناب را با كمی فاصله از بدن خود نگه دارید. (دست باید تقریبا با كف اتاق موازی  باشد) بعد طناب را بچرخانید و به تدریج دایره فرضی را كه با طناب درست می كنید بزرگتر نمائید و دوباره به نقطه اول برگردید و مجددا سرعت خود را افزایش دهید.

بالا بردن دست ها بر روی دیوار

روبروی دیوار ایستاده و پاها را كمی از هم باز نموده و پنجه ها را كاملا نزدیك كرده و آرنج ها را كمی خم كنید و كف دست ها را در سطح شانه روی دیوار بگذارید. با خم و راست كردن پی در پی انگشتانتان دست ها را روی دیوار بالا ببرید تا اینكه بازوها كاملا از آرنج صاف می شوند سپس دوباره به نقطه شروع برگردید و این تمرین را تكرار كنید.

بلند كردن میله

یك میله را با دست خود بگیرید و فاصله دست های شما در روی میله باید حدود 60 سانتی متر باشد. بازوهای خود را صاف نگه دارید (بدون خم شدن آرنج) میله را بلند نموده و به بالای سر ببرید بعد از مدت كمی آرنج ها را خم كرده و میله را به طرف پشت سر متمایل سازید سپس حركات معكوس را انجام دهید، یعنی میله را از پشت سر دوبراه بع بالای سر بیاورید و آنرا به محل اول برگردانید.

كشیدن دو جانبه طناب

یك تكه طناب سبك را از روی دوش حمام یا چوب پرده رد كنید. در نزدیكترین فاصله ممكن از طناب سر پا بایستید. دو اتنهای طناب را در دو دست خود نگه دارید. هر دو بازوی خود را صاف كرده و از بدن دور كنید. بازوی راست را به طرف بالا و بازوی چپ را به طرف پایین حركت دهید و سپس عكس این كار را انجام دهید.

image-desc

02632535056- 09121303174

info@alborzcancer.com

کرج - عظیمیه - میدان مهران - پلاک 44- انستیتو کانسر البرز

ساعات کار

شنبه 08:00-20:00
یک شنبه 08:00-20:00
دوشنبه 08:00-20:00
سه شنبه 08:00-20:00
چهارشنبه 08:00-20:00